Hidroizolacija zaščiti objekte pred zunanjimi vremenskimi vplivi

Če želimo učinkovito preprečiti prodiranje vlage skozi zidove in po njih, je nujno potrebna ustrezna zaščita objektov. Pri gradnji hiše je pomembna predvsem hidroizolacija kleti in temeljev, prav tako pa je potrebno poskrbeti za ustrezno hidroizolacijo teras, ali ravnih streh in drugih prostorov, ki so izpostavljeni vlagi.

S pravilno hidroizolacijo, primerno izbranimi materiali in primernim številom slojev zagotovimo, da voda ne bo prepuščala in s tem poskrbimo za daljšo življenjsko dobo objekta. Če je hidroizolacija neprimerno izvedena, potem se škoda na objektu z vsakim letom več povečuje.

Materiali za hidroizolacijo naj bodo kakovostni

Prvi znaki neprimerne hidroizolacije je popuščanje ometa in njegovo luščenje, odstopanje ploščic na terasi, pojavljanje plesni in še marsikaj drugega. Da se temu izognemo, je potrebno za hidroizolacijo izbrati kakovostne materiale. Hidroizolacijske materiale v grobem delimo na premazne in materiale različnih kompozitnih trakov. Večinoma gre za bitumenske, bentonitne, polimercementne in sintetične materiale, katerih izbira je odvisna od njihove namembnosti.

Hidroizolacija zaščiti objekte pred zunanjimi vremenskimi vplivi

Ne glede na končno odločitev, je pomembno, da izberemo izključno kakovostne materiale, saj nam v nasprotnem primeru kmalu lahko sledijo sanacijska dela. Slabo izvedeno hidroizolacijo je zelo težko sanirati, zato je pomembno, da jo prepustimo strokovnjakom na tem področju. Hidroizolacija ni postopek, katerega bi se lotevali sami, saj so finančne posledice njene neprimerne izvedbe izjemno velike.

Hidroizolacija temeljev je pri hiši najpomembnejša

Najpomembnejša hidroizolacija pri hiši je hidroizolacija temeljev in vseh delov hiše, ki so vkopani v zemljo. V primeru slabe hidroizolacije se kapilarna vlaga dviguje navzgor ob steni objekta, pri čemer se v omet ob izhlapevanju nalaga sol, ki sčasoma kristalizira. Zaradi tega se prostornina poveča in omet začne pokati.

Za učinkovito hidroizolacijo temeljev se tako najpogosteje uporablja horizontalna hidroizolacija, ki se jo položi na površino med temeljem in plošč, in vertikalna hidroizolacija, pri kateri zunanje zidove premažemo z ustreznim premazom.